Japonsko

Japonsko má starý zápasnický kult (Sumotori). Rozeznáváme dva druhy japonského zápasu, a to „Sumoo“ a „Jíu-jítsu“, které jako sportovní disciplína se nazývá „Judo“.

Sumoo je starý japonský zápas, zápasníci tvořili zvláštní kastu a byli vychováni ve školách, dobře živeni, takže z prostředních postav byli vychováváni enormně tlustí kolosy. Zápasníci se dělí na třídy podle vyspělosti a jejích hodnost jest vyznačena na vyšívaných zástěrách.

Zápasí se v kruhu o 6 m v průměru. Kruh je zřetelně vyznačen obrubou z plsti. Zápasnicí mají na nahém těle pouze úzký pás okolo boků a snaží se jeden druhého z vytlačit z kruhu nebo porazit. Za porážku platí již dotknutí se země jedním prstem ruky. Používá se hlavně hákování a podrážení nohou, zdvihání a házení, jakož i přetlačování. Každé soutěži předchází obřadné zahajování. Velké soutěže se konají v hlavních městech dvakrát do roka a těší se velikému zájmu. Ze zápasníků se utvoří nejprve skupiny a z těchto pak se utvoří dvojice. Sumoo je doposud v Japonsku nejpopulárnějším zápasem, ačkoliv tam již v poslední době pronikly i moderní zápasnické systémy. Soutěže v sumoo trvají více (obyčejně 9) dní a konají se o Novém roce a na počátku jara.


<< Afrika

Jižní Amerika >>